Trwa wczytywanie...
ul. Zachodnia 54/56, Łódź 90-403
42 633 26 41
tel. pn./pt. 8:00-16:00
sekretariat@aoia.pl
Kasa biletowa
tel. 574-270-096
Opłaty za zajęcia i wydarzenia prosimy kierować na konto:
Numer konta: PKO BP 56 1020 3408 0000 4402 0402 2349 PLN
Studium Teatralne
Termin: Środy g. 17.00 - 20.00 Soboty g.10-14
Start: 4.10.2023
Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Prowadzący: Michał Rzepka
Zapisy: sekretariat@aoia.pl, tel. 42 633 26 41
Studium Teatralne dostarcza funkcjonalnych narzędzi niezbędnych w pracy aktorskiej, pomaga również budować bazę teoretycznej i praktycznej wiedzy, związanej z teatrem jako dziełem sztuki. Istotą kursu jest rozbudzenie w uczestnikach ich indywidualnego potencjału, który mogą wykorzystać w pracy scenicznej.
Program Studium adresowany jest do osób, które:
• Pragną rozpocząć studia aktorskie w szkołach teatralnych i filmowych.
• Chcą używać teatru jako formy poszerzania własnej ekspresji artystycznej
• Są zainteresowane pracą medialną i sceniczną (TV, radio, estrada).
• Prowadzą projekty artystyczne i edukacyjne związane z teatrem, sztuką i kulturą.
• Pragną poznać twórcze formy pracy z dziećmi i dorosłymi możliwe do zastosowania w terapii i arteterapii.
Zajęcia w ramach Studium Teatralnego obejmują następujące bloki tematyczne:
1. Podstawowy warsztat aktorski/elementarne zadania aktorskie
Praca nad intencją aktorską, wyobraźnią sceniczną.
2. Nauka ruchu scenicznego/fizyczna praca nad rolą
Podstawowe zadania ruchowe, budowanie roli poprzez fizyczność aktora.
3. Tekst w teatrze/współpraca z dramaturgiem/pisanie tekstu na scenie
Nauka umiejętności współpracy dramaturgiem, interpretacji i reinterpretacji tekstu.
4. Dykcja/artykulacja/emisja głosu
Nauka pracy z własnym głosem. Higiena głosu na scenie. Nauka akcentacji scenicznej.
5. Praca nad wierszem i prozą
Nauka interpretacji wiersza. Klasyczny tekst a jego współczesne odczytanie.
6. Praca nad prozą
Współczesna interpretacja prozy klasycznej. Nauka osobistej wypowiedzi scenicznej.
7. Praca nad scenami z dramatu/spektakl dyplomowy
Komplementarne zebranie dotychczas nabytych umiejętności i wykorzystanie ich w praktyce scenicznej.
Istotnym elementem programu Studium Teatralnego jest poznanie różnorodnych metod pracy teatralnej. Umożliwią to warsztaty Masterclass, polegające na pracy z cenionymi reżyserami, choreografem, dramaturgiem oraz aktorami (m.in. Jacek Owczarek, Gracjan Kielar, Mariusz Babicki, Adam Rymarz,Kamil Suszczyk). Dzięki temu studenci poznają szerokie spojrzenie na możliwości realizacji pracy zawodowej
Michał Rzepka - zadania aktorskie, analiza tekstu, praca nad spektaklem
Reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej. Spektakle teatralne Michała Rzepki zdobyły wiele nagród, a ich prezentacje miały miejsce m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie, Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Studyjnym w Łodzi, Open Różewicz Festiwal, Teatrze Arlekin w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Maski” w Poznaniu, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Teatrze Małym, czy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
https://michal-rzepka.wixsite.com/michalrzepka
Jacek Owczarek - plastyka ruchu, świadomość ciała.
tancerz, choreograf, pedagog, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, dyrektor Materii.
W latach 1994-2003 był tancerzem Teatru Tańca Alter prowadzonego przez Witolda Jurewicza w Kaliszu, współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie.
Był aktorem i tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi, wziął wówczas m.in. udział w spektaklu Piotra Cieplaka Przed południem, przed zmierzchem.
Tworzył choreografię, ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, współpracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem, Mikołajem Grabowskim, Piotrem Cieplakiem, Konradem Dworakowskim oraz Darią Kopiec.
Od 1996 uczy tańca współczesnego i kontakt improwizacji.. Współautor Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca w Łodzi (2002–2006).
Adam Rymarz - emisja głosu, umuzykalnienie
Koncertujący wokalista obdarzony słuchem absolutnym, nauczyciel śpiewu, wykładowca Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Studiował wokalistykę jazzową w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz chóralistykę i edukację muzyczną w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem statuetki „Indywidualność wokalna” (Inowrocław 2002) oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta St. Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel (Warsaw Gospel Days 2005). Zadebiutował profesjonalnie w 2001 roku na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w przedstawieniu „Pastorałka na Nowy Wiek” w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego. W latach 2003-2005 śpiewał w grupie wokalnej Teatru Muzycznego Roma w polskich inscenizacjach musicali „Miss Sajgon” i „Koty”.
Mariusz Babicki - dramaturigia w teatrze
Reżyser, dramatopisarz, dramaturg, scenarzysta, instruktor teatralny. Studiował na Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale aktorskim. Stypendysta krakowskiej szkoły teatralnej SPOT. Uczestnik Szkoły Dramatu Artura Pałygi (Teatr Polski w Bydgoszczy). Absolwent Teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim. Współzałożyciel i scenarzysta kanału YouTubowego „Kwiatki polskie”. Były członek trójmiejskich grup improwizacji teatralnych: W gorącej wodzie kompani oraz Abordaż. Pracował w takich teatrach jak: Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatr Tęcza w Słupsku, Teatr Lubuski w Zielonej Górze, Teatr Wybrzeże, Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Kubuś w Kielcach czy Teatr Horzycy w Toruniu. Wielokrotnie nagradzany, m.in.: czterokrotny półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, laureat nagrody publiczności podczas Festiwalu Dwa Teatry („Odysseuss Geron”), zdobywca głównej nagrody podczas 14. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego („Potok”). Scenarzysta licznych filmów krótkometrażowych. Obecnie pracuje nad kinowym debiutem pełnometrażowym. Dwukrotny uczestnik Festiwalu Sopot Non Fiction. Napisał scenariusz filmu „Baju baj”, który znalazł się w konkursie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Gracjan Kielar - praca nad prozą
Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Aktor Teatru Nowego w Łodzi.
Od początku swojej drogi zawodowej pracował w łódzkim Teatrze Powszechnym, a następnie wrocławskim Teatrze Współczesnym. Współpracował z teatrami dramatycznymi w Częstochowie, Białymstoku, Radomiu, Słupsku i Teatrem Małym w Manufakturze.
Ma na swoim koncie ponad 50 ról teatralnych. Od Artura w „Tangu” Mrożka i Yossariana w „Paragrafie 22 Hellera”, przez Nosa w „Weselu” Wyspiańskiego, Fantazego w „Fantazym” Słowackiego, Vatzlava w „Vatzlavie” Mrożka, po Henryka w „Wyszedł z domu” czy Kreona w „Antygonie” Sofoklesa.
Współpracował m.in. z następującymi reżyserami: A. Hanuszkiewicz,
K. Meissner, W. Śmigasiewicz, J. Głąb, J. Stuhr, R. Brzyk, M. Rzepka
Kamil Suszczyk – praca nad wierszem
Aktor, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach grał w spektaklach Mai Kleczewskiej, Małgorzaty Bogajewskiej, Jacka Głomba, Roberta Talarczyka czy Krzysztofa Garbaczewskiego. W Teatrze Narodowym w Warszawie brał udział w spektaklach Piotra Cieplaka. Zadebiutował w Teatrze Syrena w roli Innocentego w spektaklu „Princess Ivona” w reż. O. Sangare u boku Daniela Olbrychskiego i Barbary Wrzesińskiej. Występuje w łódzkich teatrach, w Teatrze Nowym im. K. Dejmka zagrał Ralfa Buma w spektaklu „Bum” w reż. G. Chrapkiewicza. Aktualnie jest aktorem Teatru Powszechnego w Łodzi. Można go oglądać w spektaklach „Rodzina”, „Na całe życie” w reż. W. Malajkata oraz jako tytułowy bohater w spektaklu „Ony” w reż. E. Pilawskiej. Wystąpił w serialach telewizyjnych, m.in. „Barwy szczęścia”, „Chyłka”, „Za marzenia”, „Papiery na szczęście”, „Na dobre i na złe”.
TERMINY:
Czas trwania kursu: październik 2023 – czerwiec 2024
Spotkania odbywają się w każdą środę tygodnia w godzinach 17.00/21.00 oraz w co drugą sobotę miesiąca w godzinach 10.00/14.00
UCZESTNICZKI I UCZESTNICY:
Młodzież i dorośli 18+ lat.
ZAPISY I PŁATNOŚCI:
Zapisy: sekretariat@aoia.pl, 42 633 26 41
Koszt: 300 zł miesięcznie lub 750 zł kwartalnie
Płatne na konto przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca/kwartału
NR konta 56 1020 3408 0000 4402 0402 2349 PLN
W tytule płatności należy wpisać: imię i nazwisko, studium teatralne, miesiąc ( np. IX-XI)
Warsztaty artystycznego upcyklingu "OD-ZYSKANE"
Prowadzenie: Jola Królicka
Data: 08.09.2023
Godzina: 12:00-15:00
Miejsce: AOIA, ul. Zachodnia 54/56 Łódź
Uczestniczki i uczestnicy: seniorki i seniorzy
Zapisy: sekretariat@aoia.pl, nr tel. 42 633 26 41
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy
Za pomocą lutownic i palników wyczarujemy oryginalne obiekty z plastikowych butelek. Butelki PET wykorzystamy również podczas kolejnego warsztatu do wykonania bajkowych kwiatów i roślin.
Jola Królicka - artystka, plastyczka, pedagożka, realizatorka wielu scenografii do koncertów, spektakli i eventów, rysownik. Zajmuje się rękodziełem artystycznym, prowadzi warsztaty plastyczne, edukacyjno-integracyjne i interdyscyplinarne z zakresu sztuki, plastyki, teatru i ekologii dla dzieci i młodzieży pełnosprawnej oraz osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi i w Fabryce Sztuki w Łodzi.
_____________________________________________________________________________________
warsztaty dla seniorów
Prowadzenie: Anna Becherka
Data: 20.09. 2023
Godzina: 12:00-14:00
Miejsce: AOIA, ul. Zachodnia 54/56 Łódź
Uczestniczki i uczestnicy: seniorki i seniorzy
Zapisy: sekretariat@aoia.pl, nr tel. 42 633 26 41
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy
Podczas najbliższych warsztatów uczestnicy nauczą się wykonywać kolczyki sztyfty i breloki do kluczy według proponowanej przez Anne Becherkę upcyklingowej wizji wykorzystania materiałów.
Warsztaty wytwarzania upcyclingowej biżuterii
Anna Becherka BECHANN Projektant i twórca, samouk. Właścicielka marki BECHANN i pracowni artystycznej, mieszczącej się w Art Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi. Odnajduję piękno i nowe funkcjonalności niepotrzebnych przewodów. Daję im drugie, nowe życie. Łączę kolory, struktury w nowoczesne kształty i formy. Przetwarzając to co jest, odkrywam obfitość niedocenionych zasobów. Dzielę się tym, prowadząc warsztaty, tworząc, prezentując i sprzedając swoje prace. Tym samym odnajduję radość i spełnienie. Wprowadzam zmianę w sposobie życia. Odkrywam wewnętrzny spokój. Łączę myśli i emocje z kreacją w rzeczywistej formie. To wszystko jest w moich obrazach i tym również chcę się podzielić. W 2018 zmieniłam swoje życie, rezygnując z pracy w korporacjach na rzecz realizowania w pełni swojej pasji tworzenia, z tego co jest. Moim artystycznym medium są stare przewody i kable, głównie komputerowe. Twórczość nawiązuje do dzisiejszych czasów. Wszechobecna komputeryzacja, z jednej strony użyteczna, a z drugiej pozbawiająca nas realnego kontaktu z drugim człowiekiem. Zależy mi, by sztuka przenikała do naszej codzienności w różnym wymiarze – także w biżuterii, która ma podkreślić nasz charakter, naszą osobowość. Moje prace to upcycling i recycling w myśl zasady „zero waste”. Wykorzystuje to, co dla innych może zdawać się po prostu zużytym przedmiotem. Nadaję rzeczom drugie życie, wydobywając z nich duszę, nadając im kształt i tworząc nową historię z ich udziałem. Poprzez swoje działania zachęcam do zmiany postrzegania pewnych utartych już schematów. Pozornie bezużyteczny surowiec może stać się czymś niepowtarzalnym. Odpowiednia kreacja na bazie istniejących już struktur tworzy sztukę.
--------------------------------------------
Wydarzenie finansowane ze środków Urzędu Miasta Łodzi w ramach zadania Centrum Aktywnego Seniora.
Pilates dla seniorów
Terminy: wtorki i czwartki g.12.00
Cena: jednorazowo 10 zł, 60 zł oplata miesięczna.
Zapisy : sekretariat@aoia.pl, 42 633 26 41
Wpłaty na na konto: PKO BP SA 56 1020 3408 0000 4402 0402 2349 lub w kasie AOIA
Godzinna lekcja twórczej pracy z ciałem!
Zajęcia dla osób, które chcą poprawić swoje samopoczucie, zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także wzmocnić i uelastycznić ciało. Twórczy trening zmusza do pracy nie tylko ciało, ale też angażuje układ nerwowy. Poprawia koordynację nerwowo-mięśniowa. Wzmacnia i uelastycznia ciało, a prawidłowy oddech sprawia, że uczestnik jest dotleniony i pełny sił witalnych.
Prowadzenie Aleksandra Ziomek
________________________________________________________________________________
Zapraszamy na bezpłatny cykl Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób z chorobą Alzheimera
połączonych z Otwartą Grupą Wsparcia dla ich opiekunów!
Grupa Wsparcia dla opiekunów to spotkania dla osób, które mają podobne doświadczenia w opiece
nad osobami z chorobą Alzheimera. Wspólnie ze specjalistami z Łódzkiego Towarzystwa
Alzheimerowskiego uczestnicy będą mieli możliwość rozmowy na temat organizacji dnia codziennego
czy emocji, jakie towarzyszą chorobie członka rodziny.
Równolegle prowadzone będą Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób chorych na Alzheimera. Pod
opieką specjalistów z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego uczestnicy będą mogli wziąć udział
w specjalnie przygotowanych ćwiczeniach pamięciowych, warsztatach rehabilitacyjnych oraz
treningach umiejętności społecznych.
Spotkania bezpłatne.
Spotkania odbywają się w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Pomorskiej 11 od czerwca do
listopada b.r. zawsze w godzinach 16:30 – 18:30:
• 26 czerwca (poniedziałek)
• 12 lipca (środa)
• 16 sierpnia(środa)
• 20 września (środa)
• 26 października (czwartek)
• 23 listopada (czwartek)
• 30 listopada (czwartek)
Spotkania realizowane przez konsorcjum Fundacji Mieszkaj Lokalnie i Utila sp. z o.o na zlecenie Urzędu
Miasta Łodzi w ramach projektu „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 32,5
ha ograniczony ulicami: Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną,
Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. Ulic.” WND-
RPLD.06.03.03-10-0001/17
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego
Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Warsztaty dla młodzieży
Prowadzenie: Alena Tapyryk instruktor Urban Dance Zone
Data: III cykl -17-21 lipca - K-POP
Godzina: 12:00-15:00
Miejsce: AOIA, ul. Zachodnia 54/56 Łódź
Uczestniczki i uczestnicy: od 13 do 18 roku życia.
Zapisy: sekretariat@aoia.pl, nr tel. 42 633 26 41
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy
Zapraszamy wszystkich miłośników tańca na intensywne warsztaty taneczne, które będą odbywać się przez cały lipiec w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. To niepowtarzalna okazja, aby zgłębić cztery różne style taneczne, prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Każdy tydzień będzie poświęcony innemu stylowi tańca, zapewniając uczestnikom wszechstronne doświadczenie taneczne. Podczas naszych warsztatów będziemy eksplorować taniec współczesny, hip-hop, k-pop i teatr tańca. Każdy instruktor przekaże nie tylko techniki i umiejętności związane z danym stylem, ale także podzieli się swoją pasją i wiedzą na temat historii i kontekstu kulturowego każdego z tych stylów.
Niezależnie od twojego poziomu zaawansowania tanecznego, zapraszamy do udziału w warsztatach młodzież w wieku 13 - 18 lat. Zajęcia będą dostosowane zarówno dla początkujących, którzy chcą poznać podstawy, jak i dla zaawansowanych tancerzy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Podczas trwania warsztatów jego uczestnicy posługując się zdobytymi umiejętnościami stworzą z instruktorem zamkniętą formę choreograficzną.
Zajęcia w ramach Letniej Akademii Tańca nie tylko pozwolą uczestnikom na bezpłatny udział w zajęciach ale też odkryć jego różnorodność. Podczas letnich warsztatów zadbamy o przyjazną przestrzeń do wspólnego tworzenia i wzajemnej inspiracji. Pragniemy dzielić się dobrą energią , uczyć się od siebie nawzajem i rozwijać swoje umiejętności taneczne w przyjaznej atmosferze.
W ramach Letniej Akademii Tańca będą prowadzone 4 różne ścieżki warsztatowe skierowane do młodzieży spędzającej wakacje w mieście. Będą to zajęcia z tańca współczesnego, hip-hopu, k-pop i teatru tańca.
I cykl - 03-07 lipca -Teatr tańca- prow. Ewa Otomańska - godz. 12:00- 15:00
II cykl - 10-14 lipca -Hip-hop- prow. Seweryn Obałka - godz. 12:00-15:00
III cykl - 17 - 21 lipca -K- pop - prow. Alena Tapyryk - godz.12:00-15:00
IV cykl - 24 - 28 lipca -Taniec współczesny- prow. Sara Kozłowska - godz.12:00-15:00
K-POP 17- 21 LIPCA godz. 12:00- 15:00
Prowadzenie: Alena Tapyryk instruktor Urban Dance Zone
Urodziła się na Białorusi, w mieście Mińsk. Przyjechałam do Polski 3 lata temu w ramach studiów na kierunku tancerz-choreograf. Tańczę od dzieciństwa, zaczynając od tańców ludowych, kontynuując nowoczesne. Jestem pierwszą instruktorką w Łodzi, która oficjalnie prowadzi styl K-pop w studiu Urban Dance Zone. Na moich zajęciach staram się stworzyć ciepłą i zabawną atmosferę. Podczas moich zajęć nie spieszę się i staram się zwracać uwagę każdemu uczniowie. Zdanie, które zawsze im mówię: "Pamiętajcie, że tańczycie tylko dla siebie i swojej duszy".
TANIEC WSPÓŁCZESNY 24-28 LIPCA godz. 12:00- 15:00
Prowadzenie: Sara Kozłowska
Świadome Ciało Ruchome to intensywny warsztat inspirowany poszukiwaniami w tańcu i ruchu, w tym: tańcu współczesnym, teatrze fizycznym, improwizacji, kontakt improwizacji, akrobatyce, floorwork'u, pracy z mobilnością, ruchem i obiektami takimi jak: drewniane klocki, piłki tenisowe i kije. Eksplorując język ruchu, zanurzamy się głęboko w układ nerwowy, mięśnie i własną kreatywność. Łącząc wielopoziomową pracę ciała i umysłu, zdobywamy wiedzę na temat samych siebie, soich strategii ruchowych, poszukujemy nowych możliwości ruchu. Warsztat nastawiony jest na zwiększanie świadomości własnego ciała, twórczą pracę indywidualną, z partnerem, jak i w grupie. Warsztat podzielony jest na:
a) pracę solową - skupienie się na jednostce, obserwacja, zwiększanie sprawności/mobilności ciała, praca nad koordynacją
b) pracę z partnerem - gry improwizacyjne, partnerowania
c) pracę w grupie - stymulowanie zależności pracy zespołowej, umiejętność odnajdywania się w grupie i przejmowania inicjatywy, improwizacja zespołowa
d) floorwork, frazy choreograficzne, soft acrobatics
e) pracę z przedmiotami: drewniane klocki, piłki tenisowem, drewniane kije
Sara Kozłowska, tancerka, choreografka, performerka, freelancerka, pedagog. Ukończyła 6-cio letnią edukację w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku choreografia i techniki tańca. Od 2010 jako tancerka, choreografka i akrobatka współpracuje z Teatrem V6 w Łodzi, biorąc udział w spektaklach i pokazach komercyjnych. W latach 2011-2016 była związana z Grupą KIJO w Łodzi, biorąc udział w spektaklach takich jak: „Spokojnie...Inni mają gorzej”, „KISZ” i „Gry w koniec świata” uczestniczyła w edycjach Dotknij Teatru w Łodzi. Współtworzyła również duet „Do Witolda” w chor. Michała Ratajskiego, który w 2014 roku zdobył pierwsze miejsce podczas konkursu „Make Move” w Tarnowie. Od 2015 roku współpracuje z Teatrem CHOREA w Łodzi, biorąc udział w spektaklach, kreując ruch (m.in do spektaklu „Śmierć na gruszy” w reż. Łukasza Kosa, który w 2022 został laureatem projektu TEATR POLSKA) oraz prowadząc zajęcia dla zespołu. W 2017 roku współpracowała z Iloną Gumowską, biorąc udział w dwóch kreacjach: 2017 „Psyche" oraz „Moira”. Duet „Moira” zdobył drugie miejsce na konkursie "Sense of motion" w Tarnowie oraz drugą nagrodę podczas Festiwalu Labirynt w Złocieńcu. W 2017 roku współpracowała z Anną Banasik, współtworząc duet "Pomiędzy", który w 2018 otrzymał nagrody: wyróżnienie jury podczas "Szolo Duo" w Budapeszcie oraz drugą nagrodę podczas Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych w Bydgoszczy. W 2019 roku, wzięła udział w spektaklu "SPOT" stworzonym z osobami z Zespołem Downa, w chor. Adama Kuzy. W 2020 brała udział w projekcie „Geometria nie-pokoju - zapiski z czasów zarazy tańczone językiem migowym”, zrealizowanym przez Małgorzatę Rostkowską w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem oraz animacją kultury oraz została rezydentką programu Przestrzenie Sztuki w Łodzi - Fabryka Lokalnie. W ramach tych dwóch projektów, stworzyła spektakl „Porozmawiajmy o Nas”. W 2022 roku fragment spektaklu otrzymał drugą nagrodę podczas konkursu 3,2,1 taniec w Krakowie. W 2022 roku współpracowała ze Sceną Tańca AOIA, biorąc udział w edukacyjnej serii filmów „Ciekawa Sz(t)uka Tańca. W 2022 roku współpracowała z Operą Królewską w Warszawie, tworząc ruch do spektaklu „Noc Kruków” w reż. Waldemara Raźniaka. W 2022 roku została również rezydentką programu „Szklarnia - Inkubator Teatralny” Przestrzeni Sztuki w Łodzi, w ramach którego, współpracując z Katarzyną Leszek stworzyła spektakl „PO”. W tym samym roku razem z Emilią Biskupik została laureatką konkursu Materii w Łodzi na propozycję premiery krótkiej formy choreograficznej w ramach programu Przestrzenie Sztuki. W ramach konkursu stworzyły duet „on/your/side”. W 2023 roku wzięła udział w międzynarodowych zawodach Pole Dance Show, zdobywając 1 miejsce w kategorii Exotic Semi Pro oraz otrzymując nagrodę „Overall Winner Exotic” za najlepszy występ wśród wszystkich zawodniczek kategorii Exotic
TEATR TAŃCA 3-7 lipca godz. 12:00-15:00
Prowadzenie: Ewa Otomańska
Podczas spotkań będziemy skupiać się rozwinięciu kreatywności, nauki współpracy i wymianie doświadczeń między uczestnikami. W trakcie tygodniowego cyklu spotkań uczestnicy poznają podstawowe składniki tańca takie jak tempo, napięcie i prędkość. Skoncentrujemy się na pracy w grupie, z ciałem, głosem i rytmem oraz na poszukiwaniu możliwości używania wszystkich tych form ekspresji.
W trakcie naszych warsztatów zawsze dążymy do stworzenia nowego, twórczego spotkania i kreatywnego, artystycznego wydarzenia.
Program warsztatów:
- praca z partnerem i przestrzenią,
- zwiększanie świadomości własnego ciała i umiejętności pracy w grupie
- praca nad dynamiką i ekspresją ruchu
- umiejętnością koncentracji i improwizacji
Inspiracje, metody pracy i narzędzia wykorzystywane do realizacji projektu:
- ćwiczenia fizyczne bazujące na podstawach tańca współczesnego
- praca z ciężarem ciała, balansem i równowagą
- ćwiczenia wzajemnościowe
- ćwiczenia koordynacyjne
- utrzymywanie uważności
- improwizacja
- partnerowania
Metody używane podczas warsztatów będą łączyły w sobie elementy tańca współczesnego, kontaktu improwizacji oraz metod treningu aktorskiego.
Informacje o instruktorze: EWA OTOMAŃSKA
Absolwentka studiów teatrologicznych na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2011 roku współpracuje z Teatrem CHOREA. Praktyk, teoretyk i obserwator teatru off-owego. W latach 2010-2013 uczestnik i instruktor programu PaT (Profilaktyka a Teatr). Główna opiekunka inicjatywy “Włącz się! - sieciowanie teatrów niezależnych regionu łódzkiego”. Uczestniczka organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Warsztatu “Praca ze społecznością lokalną” (2017) oraz absolwentka kursu “Teatr - Sztuka Społeczna”(2022) organizowanego przez Teatr Realistyczny i Instytut im. Jerzego Grotowskiego, skupiającego się na metodach teatralnej pracy z osobami z niepełnosprawnościami, z osadzonymi, z osobami LGBTQ+, migrantami oraz mieszkańcami obszarów rewitalizowanych.
W latach 2016-2018 reżyserka cyklu spektakli „Rewolucja 1905 - Żyjesz w mieście rewolucji!” organizowanych w ramach 111, 112 i 113 rocznicy obchodów wybuchu rewolucji 1905 w Łodzi. W 2019 roku reżyserka spektaklu "Rewolucja 1905", którego premiera odbyła się w Teatrze Szwalnia w Łodzi, w ramach obchodów 114 rocznicy Powstania Łódzkiego i wybuchu Rewolucji 1905 roku, który został objęty honorowym patronatem władz miasta Łodzi oraz otrzymał nagrodę "Punkt dla Łodzi".
W swoich działaniach pragnie łączyć wiedzę teoretyczną z praktyką, poszerzając w ten sposób horyzont własnych poszukiwań teatralnych.
W trakcie pracy nad spektaklami „Vidomi” i „Ciemność.To co jest ukryte”, pracowała z osobami niewidomymi i niedowidzącymi, badając metody pracy z ciałem w kontekście tego rodzaju niepełnosprawności. Współprowadziła cykl warsztatów dla osób niewidomych i słabowidzących w szkołach i ośrodkach na terenie Polski, w ramach projektów „Art-Impulsy”, „Vidomi- Kontynuacje” i w trakcie przygotowań spektaklu „Ciemność. To co jest ukryte”.
Od 2011 roku współpracuje z Teatrem CHOREA jako tancerka, aktorka i performerka.
HIP-HOP 10-14 lipca godz. 12:00-15:00
Prowadzenie: Seweryn Obałka instruktor Urban Dance Zone
Zajęcia będą nosiły tytuł "Tańcz w Bicie" - jest to połączenie zajęć muzycznych z tańcem hip hop. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawy tańca hip hop, dowiedzą jak tworzy się muzykę hip hopową - sami spróbują również sił jako producent muzyczny. Uczestnicy nauczą się choreografii, na podstawie poznanych wcześniej kroków, zaś podsumowaniem będzie klip, który nagramy w przestrzeni miejskiej (wykorzystamy nauczoną do tego choreografię oraz własną muzykę stworzoną na zajęciach).
Informacje o instruktorze:
SEWERYN "SEWIO" OBAŁKA -TANCERZ, INSTRUKTOR I CHOREOGRAF. REPREZENTANT EKIPY "BOOGIE HOMIEZ". TANECZNĄ PODRÓŻ ROZPOCZĄŁ W WIEKU SIEDMIU LAT I ZBIERAŁ DOŚWIADCZENIE Z RÓZNYCH TECHNIK TAŃCA. OBECNIE JEGO SERCE BIJE RYTMEM HIP-HOP. ODDANY KULTURZE SKILLA ZBIERA OD NAJLEPSZYCH: Caleaf Sellers, Mamson, Henry Link, Franky-Dee, Martha Nawbie, Batalla, Alex The Cage, Paradox, Salah, Mr Wigles, Kenzo Alvarez,TIP-TOP, Icee Forcesound Didier Firmin, Nelson, ICEE Forcesound, Kyoka Rushball, Ben Wichert, Niako, WIEDZĘ OD TWÓRCÓW HIP HOPU PRZEKUWA W PRAKTYKĘ STAJĄC W SZRANKI BITEWNE NA NAJLEPSZYCH CONTESTACH: Red Bull BC ONE, United Session Street Dance Story, Bitwa Na Taniec, Czorne Densy,Gdańsk Dźwiga Muzę, Kultura Koła, Rytm Ulicy, Urban Style. SWOJĄ PASJĘ NIEUSTANNIE POSZERZA O NOWE ELEMENTY. JEST DJ-EM ORAZ PRODUCENTEM MUZYCZNYM CO RÓWNIEŻ POGŁĘBIA JEGO WIEDZĘ MUZYCZNĄ. Wydał 3 płyty: Under The Lockdown, Boom Bap Boat, Raw and Real -Autor warsztatu “Tańcz w Bicie” - połączenia zajęc tanecznych z tworzeniem muzyki, -Członek Łódzkiego kolektywu “Trillz” zrzeszającego Łódzkich Dj’ów oraz tancerzy kultury street dance, -Współorganizator i DJ rezydent na "Freestyle is the KIJ" - cyklicznej imprezie i zawodach tanecznych w Łodzi, -Założyciel PIERWSZEJ GRUPY Hip Hopowej dla osób POWYŻEJ 60 LAT " JOŁ JOŁ SENIORZY" Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych na terenie całej Polski. Pasjonat zdrowego trybu życia- ABSOLWENT DIETETYKI MEDYCZNEJ na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi - uzyskany tytuł: Dietetyk Medyczny
DOTKNIJ TEATRU 2023
14.04 godz. 19.00 inauguracja
„ Skłodowska Radium Girl” ,Teatr Papahema- spektakl
Scena Monopolis Artkombinat, ul. Kopcińskiego 62A, 90-032 Łódź
15.04 godz. 19.00
„Faktoria przyjemności", reż. Agata Biziuk, Mikro Teatr- spektakl
Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, 93-021 Lódź
16.04 godz. 12.00
Warsztat interaktywny dla dzieci metodą teatru KAMISHIBAI inspirowany książką „Misza i Grisza ratują świat"
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
16.04, godz. 16.00
„Mój teatr jest tam gdzie ja" reż. Magdalena Młynarczyk, Teatr Tashka- spektakl dla dzieci 5+
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
17.04.godz. 16.00
warsztaty teatralne dla amatorów 16+
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56, 90- 403 Łódź
18.04.godz. 16.00
„ Usłysz swój głos” – warsztat pracy z głosem dla amatorów 16+, prowadzenie Justyna Zar- Schabowska
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56, 90- 403 Łódź
19.04. godz. 16.00
warsztaty teatralne dla amatorów 16+, prowadzenie Jowita Popow
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56, 90- 403 Łódź
20.04 godz. 19.00
" W cieniu" reż. Aleksandra Czerczyńska, Teatr Ponadczasowi- spektakl
Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, 93-021 Lódź
21.04 godz. 19.00
" Nadbagaż" reż. R. Matusz, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim - spektakl
Teatr Mały w Manufakturze, ul. Drewnowska 58b, 91-002 Łódź
22.04. godz. 12.00
warsztaty dla dzieci i dorosłych z konstrukcji lalek teatralnych - O! Teatr
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56, 90-403 Łódź
22.04. godz. 19.00
"Wykluczeńcy", Analog Collective- spektakl
Teatr Mały w Manufakturze, ul. Drewnowska 58b, 91-002 Łódź
23.04 godz. 16.00
" Wymyślanka" bajka improwizowana - spektakl dla dzieci 5+
Scena Off- Komedia, ul. Piotrkowska 138/140, 90-062 Łódź
23 .04 godz. 18.00
„ Nie-Bo” Karolina Klecha, Teatr Fajny- premiera spektaklu
Teatr Mały w Manufakturze, ul. Drewnowska 58b, 91-002 Łódź
27.04. godz. 19.15
„ Tutaj” reż. Natasza Sołtanowicz, Stowarzyszenie [in between]- Spektakl
Mała Sala, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, ul. Zachodnia 93, 90-402 Łódź
Tegoroczna, 13 edycja Dotknij Teatru, organizowana przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Teatru, odbędzie się pod hasłem "Pamięć". Zgodnie z mottem wydarzenia w ramach DT 23 będą oscylować wokół naszego wspólnego i indywidualnego stosunku do przeszłości. Na Łodzian aż do 27 kwietnia czeka szereg spektakli i warsztatów.
Wybór hasła przewodniego trzynastej edycji Dotknij Teatru nie jest przypadkowy, związany jest ściśle z obchodami 600 - lecia otrzymania praw miejskich przez Łódź. „Pamięć” włącza odbiorcę w historię: narodu, kultury, religii, rodziny, grupy zawodowej, miejsca pracy, pozwala odnaleźć swoje miejsce, dostarcza, bowiem punktów odniesienia. Pamięć łączy to, co było, z tym, co jest. Pamięć rozumiana na różne sposoby: miejsca, siebie, innych, a także ta archetypiczna ma stanowić punkt odniesienia dla wydarzeń w projekcie.
Dotknij Teatru 2023 potrwa od 14 do 27 kwietnia. W ramach akcji odbędzie się 12 wydarzeń, w tym: premiera teatralna, spektakle gościnne i warsztaty.
Podczas inauguracji, która odbędzie się 14 kwietna z Artkombinacie Monopolis zobaczymy spektakl Teatru Papahema „Skłodowska. Radium Girl”, feministyczny spektakl inspirowany biografią Marii Skłodowskiej-Curie.
W ramach programu Dotknij Teatru można będzie zobaczyć ponadto 7 spektakli, w tym jedną premierę.
„Faktoria przyjemności” reż. Agata Biziuk, Teatr Mikro
„Mój teatr jest tam gdzie ja” reż. Magdalena Młynarczyk, Teatr Tashka, spektakl dla dzieci 5+
" W cieniu" reż. Aleksandra Czerczyńska, Teatr Ponadczasowi
"Nadbagaż" reż. R. Matusz, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
"Wykluczeńcy", Analog Collective
„Wymyślanka" bajka improwizowana dla dzieci, Teatr Off- Komedia
premiera spektaklu „Nie-Bo” Karolina Klecha, Teatr Fajny
„ Tutaj” reż. Natasza Sołtanowicz, Grupa (in between)
Integralną częścią projektu są warsztaty, m.in. doskonalące warsztat aktorski dla młodzieży i dorosłych z zakresu emisji głosu i interpretacji tekstu. Dla dzieci odbędzie się warsztat interaktywny prowadzony metodą teatru KAMISHIBAI, inspirowany książką „Misza i Grisza ratują świat", realizowany wspólnie z Wydawnictwem Tashka oraz warsztaty z konstrukcji i animacji lalek teatralnych.
Dodatkowo we wrześniu planujemy również specjalną akcję teatralną - spektakl „Skoro go nie ma…”, wraz z byłymi aktorami Teatru 77. Jest to niezwykle ważne wydarzenia ze względu na to, że budynek Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych był przez wiele lat siedzibą legendarnego teatru.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Wejściówki za spektakle będzie można odebrać osobiście od 3 kwietnia w siedzibie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.
Informacje: sekretariat@aoia.pl lub telefonicznie 42 6332641.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Projekt jest finansowany z środków Urzędu Miasta Łodzi.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych poszukuje kandydata/kandydatki na stanowisko oświetleniowiec – elektryk.
Szczegółowe informacje: Ogłoszenie o pracę
Z miłości do siebie - Joga Kundalini dla seniorów. Pierwsze zajęcia 29 marca
http://www.aoia.pl/wydarzenie/2023/3/29/z-milosci-do-siebie-joga-kundalini-dla-seniorow
Warsztaty z cyklu "Zakochana w życiu" - "Radość wiosny" - 13 kwietnia.
http://www.aoia.pl/wydarzenie/2023/4/13/zakochana-w-zyciu-radosc-wiosny
Arteria. Spotkanie ze sztuką - 25 kwietnia wystawa "Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku" w Muzeum Narodowym w Warszawie
Więcej informacji wkrótce
Pokaz florystyczny z wykładem " Balkon pięknejszy niż u sąsiadki" z cyklu "Kwiatami zmieniajmy siebie i świat na lepsze" - 29 kwietnia.
Więcej informacji http://www.aoia.pl/wydarzenie/2023/4/29/balkon-piekniejszy-niz-u-sasiadki
Czy jest tu ktoś, kto zawsze ma własne zdanie? I szuka przestrzeni, by je wyrażać? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową.
To wymarzone zajęcia dla fanów spektakli, książek, filmów, seriali i gier fabularnych. Będziemy uczestniczyć w wybranych przez Was wydarzeniach kulturalnych (i niekulturalnych) a potem pisać teksty, od których czytelnicy nie będą mogli się oderwać. A potem opublikujemy je na stronie AOIA.
Termin: środy, godz. 16:15-17:45
http://www.aoia.pl/wydarzenie/2022/10/5/zostan-dziennikarzem
Dusze niepokorne, myślące po swojemu i piszące – to właśnie Was szukamy.Wspólnie zbudujemy niepowtarzalny zespół osób, które się wspierają, tworzą niebanalne teksty, mają odwagę nad nimi pracować i nie zawahają się ich wysyłać do wydawnictw.
Skutkiem ubocznym warsztatów może być szybsze pisanie wypracowań do szkoły, otrzymywanie lepszych ocen, a także większa odwaga i precyzja w wyrażaniu swoich poglądów, myśli i emocji.
Termin: środy, godz. 18:00-20:00
http://www.aoia.pl/wydarzenie/2022/10/5/tworcze-pisanie
Drodzy Państwo,
Informujemy, że w Ośrodku trwa remont na wszystkich kondygnacjach budynku. Prosimy o wyrozumiałość podczas uczestnictwa w naszych warsztatach, spotkaniach i wydarzeniach artystycznych odbywających się w AOIA. Część wydarzeń i zajęć warsztatowych jest organizowanych w przestrzeniach wynajętych lub gościnnie nam użyczonych.
Ze względu na prowadzone prace remontowe nie ma możliwości wejścia do budynku AOIA ze zwierzętami. Przepraszamy za utrudnienia.
Niezmienna pozostaje nasza działalność online publikowana na https://www.facebook.com/aoia.lodz/?fref=ts
https://www.youtube.com/channel/UCUqlZ94YA_KYKEAza318nIw
Zapraszamy do śledzenia naszych wydarzeń repertuarowych http://www.aoia.pl/ oraz korzystania z oferty edukacyjnej: http://www.aoia.pl/edukacja-teatralna-aoia, http://www.aoia.pl/edukacja-medialna-i-literacka
Informacje o wydarzeniach w ramach Centrum Aktywnego Seniora znajdziecie Państwo w zakładce http://www.aoia.pl/centrum-aktywnego-seniora oraz w bieżącej informacji na https://www.facebook.com/aoia.lodz/?fref=ts
Pozostajemy do Państwa dyspozycji i zapraszamy do kontaktu:
AGATA SMYKACZ- asystentka Dyrektora
sekretariat@aoia.pl, tel. 42 633 26 41
Ze względu na reorganizację pracy Ośrodka działalność Sceny Tańca AOIA nie będzie kontynuowana. Dziękujemy Kuratorowi Sceny Tańca, Michałowi Ratajskiemu, za zaangażowanie, pasję i wieloletnią pracę.
Od maja do grudnia 2022 realizowaliśmy projekt "Ruch kreuje przyszłość". To interdyscyplinarny projekt edukacyjny z pogranicza socjologii, antropologii i sztuki.
Kreowany był m.in. poprzez: warsztaty twórcze, pokazy spektakli z zakresu teatru ruchu, Dyskusyjny Klub Niepokornych i Poszukujących, wykłady popularnonaukowe i dyskusje. Wkrótce zamieścimy podsumowanie projektu.
http://www.aoia.pl/ruch-kreuje-przyszlosc
1 | WDC2.jpg | Pobierz |
2 | WDC1.jpg | Pobierz |
3 | WDC.jpg | Pobierz |